Ból nerek – diagnostyka

Ból nerek może zwiastować wiele mniej lub bardziej poważnych dolegliwości. Nie można go lekceważyć, bo zaniechanie terapii prowadzi do groźnych powikłań. Można im zapobiegać, odpowiednio wcześniej podejmując leczenie w Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Chorobami nerek zajmuje się nefrolog, ale często są to schorzenia, które występują wraz z innymi objawami. Właśnie dlatego powołana została Poradnia Urologiczna w Lifemedica – by każdy pacjent miał możliwość pogłębionej diagnozy przez uzupełniających się lekarzy specjalistów. Często bowiem choroby nerek mogą dawać objawy, które na pierwszy rzut oka nie są kojarzone z tym organem. To choćby nadciśnienie czy podpuchnięte oczy.

Kiedy zgłosić się do lekarza specjalisty

Przede wszystkim, nie należy zwlekać nawet w przypadku, gdy pojawią się u nas niezbyt intensywne dolegliwości. Im szybciej zasięgniemy opinii specjalisty, tym łatwiej będzie można wyleczyć chorobę. Lekarz nie tylko zaleci odpowiednie medykamenty, ale skoryguje również dietę oraz ewentualne nawyki i styl życia.

Objawy chorych nerek

Ból nerek to niejedyny objaw zmian chorobowych w obrębie tego organu. Świadczą o nich także inne dolegliwości w postaci obrzęków wokół oczu, opuchlizny rąk, stóp i kostek. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu oraz częstomocz, zwłaszcza w nocy. Niepokojącym objawem jest też krwisty mocz oraz wszystkie zmiany koloru, a nawet zapachu moczu. Niektórzy pacjenci skarżą się też na bolesność poniżej żeber, zwłaszcza podczas ruchu oraz nadciśnienie. Nierzadkie są jednak sytuacje, gdy choroba nerek nie daje żadnych objawów, oprócz częstszego oddawania moczu w nocy.

O czym świadczy ból nerek

Bóle w okolicach nerek mogą być efektem wielu chorób i dolegliwości. Należą do nich m.in. napad kolki nerkowej (także podczas kamicy nerkowej), ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłopoty z odpływem moczu, torbiel nerki, nowotwór nerki, śródmiąższowe zapalenie nerek.

Kolkę nerkową wywołują natomiast obkurczone, a do tego niedrożne moczowody, przez co mocz nie może swobodnie przepływać. W efekcie pojawia się niezwykle silny ból w okolicach nerek, a często towarzyszą im wymioty, a także uczucie parcia na pęcherz. Na szczęście kolkę nerkową można leczyć, poprzez przyjmowanie środków przeciwbólowych i rozkurczających. U chorych rozluźniają one moczowód, co często wystarcza do wydalenia się kamieni nerkowych i pozbycie się bólu. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku niewielkich kamieni nerkowych. Jeśli złogi nerkowe są duże, usuwa się je przy pomocy tzw. fali uderzeniowej lub endoskopu.