Ból jądra – leczenie

Bóle jąder to objawy wielu groźnych chorób, nie tylko wenerycznych. Ich przyczyną może być nowotwór, zapalenie tętnic czy żylaki. Bólu jąder nie wolno lekceważyć, bo jeśli choroba go powodująca nie zostanie w porę zdiagnozowana i nie rozpocznie się szybko terapia, może to się skończyć niepłodnością, a nawet być zagrożeniem życia.

Jądro to miejsce, w którym produkowane są plemniki. Wszystkie ich uszkodzenia mogą więc bezpośrednio powodować bezpłodność. Dlatego nie wolno ich lekceważyć i lepiej przy każdej, nawet drobnej dolegliwości, skontaktować się z lekarzami specjalistami z Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Przyczyny bólu jąder

Z reguły ból jądra spowodowany jest skrętem jądra, ale zdecydowanie najgroźniejsze jest pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Groźniejsze nawet od nowotworu jądra, który uważa się za za najbardziej niebezpieczną chorobę układu moczowego, ale to spowodowane jest właśnie brakiem bolesności.

Nowotwór jądra często nie daje dolegliwsoci bólowych co opóźnia jego zdiagnozowanie i przeprowadznie odpowiedniego leczenia chirurgicznego. W efekcie, pacjent może wymagać uzupełniającego leczenia onkologicznego.

Duży ból pojawia się natomiast przy skręcie jądra. Najczęściej zaczyna się nagle i jest tak silny, że promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie moszny oraz zanik odruchu mięśni dźwigacza jądra. Jądro przesuwa się w górę i ustawia asymetrycznie – najczęściej u dzieci i młodych chłopców.

Ostry ból to także oznaka zapalenia najądrza. Może mu towarzyszyć częstomocz, a także wycieki z cewki moczowej i ból podczas mikcji. Choroba rozprzestrzenia się drogą płciową, a niekiedy jest następstwem refluksu moczowego do kanalików ejakulacyjnych.

Ból jądra w chorobach wenerycznych

Ból jąder może występować również w takich chorobach wenerycznych:

Inne przyczyny bólu jądra

Stosunkowo częstą przyczyną bólu jądra jest zapalenie jądra. Może go też powodować przepuklina mosznowa, a także żylaki powrózka nasiennego. Ból jądra może mieć różne oblicza. U niektórych pojawia się podczas stania, u innych w czasie leżenia lub tylko podczas erekcji. Może to być ból „palący” czy piekący, czasem jednostronny, a niekiedy można wyczuć miękkie guzki nad jądrem.

Ból jądra występuje też po wazektomii, czyli zabiegu podwiązania lub przecięcia nasieniowodu lub nasieniowodów. W takim przypadku występuje on przede wszystkim podczas współżycia lub wytrysku (czasami w obu przypadkach).

Rzadziej ból jądra pojawia się z powodu plamicy Schoenleina-Henocha, czyli alergicznego zapalenia naczyń, które dotyka drobnych naczyń krwionośnych. Może go też powodować guzkowe zapalenie tętnic i zgorzel Fourniera (martwicze zapalenie powięzi krocza).

Osobnym przypadkiem jest tzw. ból udzielony jądra (rzutowany). To promieniujący od narządów wewnętrznych do fragmentów skóry, która jest unerwiona z tego samego odcinka rdzenia kręgowego co dany narząd wewnętrzny. Co to oznacza? Pozorny ból jądra jest w rzeczywistości spowodowany np. poprzez tętniaka aorty brzusznej, kamicę moczową, ucisk na korzenie nerwowe czy zapalenie wyrostka robaczkowego.