Ból jądra

Ból jądra – leczenie

Ból jąder to symptom wielu poważnych schorzeń, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Przyczyną bólu mogą być m.in. nowotwory, zapalenia tętnic czy żylaki powrózka nasiennego. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ opóźniona diagnoza może prowadzić do powikłań, takich jak bezpłodność czy zagrożenie życia.

Jądra odpowiadają za produkcję plemników, dlatego każde ich uszkodzenie może prowadzić do bezpłodności. W związku z tym, nawet przy niewielkich dolegliwościach, zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą urologiem.

Przyczyny bólu jąder

Najczęstszą przyczyną bólu jąder jest skręt jądra, jednak szczególnie niebezpieczne jest pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, które może prowadzić do poważnych komplikacji. Co ciekawe, nowotwór jądra często nie powoduje bólu, co opóźnia jego wykrycie i leczenie chirurgiczne. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być dodatkowe leczenie onkologiczne.

Skręt jądra objawia się nagłym, silnym bólem, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Towarzyszą mu obrzęk, zaczerwienienie moszny oraz przemieszczenie jądra. Ten stan występuje najczęściej u dzieci i młodych chłopców.

Inną przyczyną ostrego bólu może być zapalenie najądrza, które objawia się dodatkowo częstomoczem, bólem podczas oddawania moczu oraz wyciekami z cewki moczowej. Schorzenie to jest przenoszone drogą płciową, a czasem wynika z refluksu moczowego.

Ból jądra w chorobach wenerycznych

Ból jąder może być objawem chorób wenerycznych, takich jak:

Inne przyczyny bólu jąder

Do innych przyczyn bólu jąder należą:

  • Zapalenie jądra,
  • Przepuklina mosznowa,
  • Żylaki powrózka nasiennego.

Ból może występować w różnych okolicznościach – podczas stania, leżenia lub erekcji. Może być palący, piekący, a czasami jednostronny, niekiedy z wyczuwalnymi guzkami nad jądrem.

Ból jąder pojawia się także po wazektomii, głównie podczas współżycia lub wytrysku. Rzadziej jego przyczyną są schorzenia, takie jak plamica Schoenleina-Henocha, guzkowe zapalenie tętnic czy zgorzel Fourniera.

Osobnym przypadkiem jest tzw. ból rzutowany (promieniujący), wynikający z problemów z innymi narządami, jak tętniak aorty brzusznej, kamica moczowa, czy zapalenie wyrostka robaczkowego.