Konsultacje urologiczne

W Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku oferujemy m.in. konsultacje urologiczne z doświadczonymi specjalistami. Każda wizyta połączona jest z badaniem USG.

Urolog – konsultacje

Zadaniem urologa jest diagnozowanie i leczenie chorób układu moczowo-płciowego. Może, a wręcz powinien zajmować się także profilaktyką. Jest ona niezmiernie istotna nie tylko z punktu widzenia populacji, ale również pojedynczych pacjentów, którzy dzięki przekazanej wiedzy będą mogli długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Właśnie podczas konsultacji urologicznych jest ku temu doskonała okazja.

Konsultacja urologiczna to jednak nie tylko wywiad z pacjentem, ale również badanie fizykalne oraz zlecenie dalszych, koniecznych badań. Część schorzeń urologicznych jest bowiem przewlekła, mogą pojawić się powikłania, przed którymi należy pacjenta uchronić. A tylko mając pełną wiedzę na temat objawów i schorzenia można tego dokonać.

Najczęściej urolog zajmuje się ostrym zatrzymaniem moczu, zakażeniami dróg moczowych, zakażeniami męskiego układu moczowo-płciowego oraz kamicą nerkową. Inne choroby częściej zdarzają się u mężczyzn, a inne wśród kobiet. Ostre zatrzymanie moczu to przede wszystkim domena panów. Jej przyczyny mogą być różnorodne, nawet epizodyczne zapalenia czy przepełnienia pęcherza.

USG na konsultacji urologicznej

W Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku podczas praktycznie każdej konsultacji urologicznej przeprowadzane jest również badanie USG, które znacząco wpływa na dokładność diagnostyki. Na wizytę należy więc przyjść z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym. Dzięki temu już podczas pierwszego spotkania z lekarzem będzie można bezinwazyjnie ustalić przyczynę dolegliwości. Warto pamiętać, że badanie USG opiera się na wykorzystaniu fali ultradźwiękowej, więc jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Nie występują skutki uboczne i można je wielokrotnie powtarzać.

Przed pierwszą wizytą u urologa

Urologa powinien profilaktycznie odwiedzić każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia. I to nie tylko w przypadku, gdy pojawiły się już u niego problemy z oddawaniem moczu. Na pierwszą wizytę dobrze jest przynieść wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Najczęściej – jeśli jest to pierwsza konsultacja – wystarczy PSA, czyli antygen sterczowy, który oznaczany jest w surowicy krwi żylnej. Oprócz tego wskazane jest także badanie ogólne moczu. O innych badaniach, które mogą okazać się niezbędne, na pewno poinformuje lekarz.

Czym zajmuje się urolog?

  • diagnozowanie i leczenie nowotworów układu moczowo-płciowego: raka prostaty, jądra, prącia, pęcherza moczowego i nerek;
  • diagnozowanie i leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego;
  • analiza badań urologicznych (PSA, uroflometria, urodynamika, tomografia komputerowa z fazą urograficzną itp.);
  • urologiczne badanie lekarskie z oceną ultrasonograficzną;
  • badanie przez kiszkę stolcową;
  • diagnozowanie i leczenie zaburzeń mikcji, nietrzymania i zatrzymania moczu;
  • diagnozowanie i leczenie przewlekłych i ostrych infekcji układu moczowego oraz kamicy moczowej;
  • podstawowe leczenie andrologiczne (niepłodność, hipogonadyzm, żylaki powrózka nasiennego);
  • leczenie zaburzeń potencji (wytrysk przedwczesny, zaburzenia wzwodu).