Krew w moczu – diagnostyka

Nawet najmniejsze ślady moczu we krwi są świadectwem chorób układu moczowego. Część z nich jest bardzo groźna, więc w każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistami z Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Krew w moczu to objaw m.in. zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn i endometriozy u kobiet, ale też zmian nowotworowych. Czym jest krwiomocz? Hematuria to widoczne krwinki w moczu. Barwią one mocz na różowo, a w przypadku dużej ilości nawet na brązowo. Bywa, że mocz przybiera nawet krwistoczerwony kolor. W niektórych przypadkach krwiomoczu kolor moczu pozostaje jednak bez zmian. Mówimy wtedy o krwiomoczu mikroskopowym.

Krwiomocz – stan zapalny dróg moczowych

W przypadku zakażenia dróg moczowych początkowo dochodzi do kłopotów z oddawaniem moczu. Jest to też czynność bolesna, a w niezwykle małej liczbie przypadków towarzyszy jej także gorączka. Dopiero potem pojawia się krew w moczu.

Krwiomocz – choroby nerek

Krew w moczu to także objaw kamicy nerkowej, choroby kłębuszków nerkowych, gruźlicy nerek, zapalenia pęcherza moczowego, torbielowatości nerek, martwicy brodawek nerkowych, zawału nerki, zakrzepicy żyły nerkowej, tętniaka tętnicy nerkowej, zespołu dziadka do orzechów.

Krwiomocz – choroby prostaty

Krwiomocz może także wskazywać na choroby gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jej rozrost zaczyna się u większości mężczyzn po 45. roku życia. Nie zawsze odbywa się to bez uszczerbku dla zdrowia. W niektórych przypadkach powoduje przeszkodę podpęcherzową i powiększony gruczoł krokowy. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego występują problemy z oddawaniem moczu, a także ból prostaty i krew w moczu.

Krwiomocz – choroba nowotworowa

W przypadku nowotworu pęcherza moczowego, nerek, prostaty, moczowodu i cewki moczowej także może pojawić się krew w moczu. Najczęściej towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe, do których można zaliczyć ból, gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę, powiększenie obwodu brzucha, nadciśnienie, wymioty, a także nawracające infekcje dróg moczowych.

Inne przyczyny krwiomoczu

Krwiomocz może pojawić się także przy endometriozie, w przypadku urazu w obrębie układu moczowego, a także ciała obcego w drogach moczowych. Wywołują go również zmiany popromienne po radioterapii w leczeniu nowotworu, zespół bólu lędźwiowego, choroby autoimmunologiczne, infekcje i niedokrwistość.