Leczenie prostaty (gruczołu krokowego)

Poradnia Urologiczna Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku zajmuje się także leczeniem wszystkich chorób prostaty – od niewielkich przerostów, po groźne nowotwory. Zastosowanie nowoczesnych metod przez doświadczonych lekarzy gwarantuje maksymalizację efektów terapeutycznych przy minimalnym ryzyku dla pacjenta.

W organizmie mężczyzn, wraz z wiekiem, zachodzą zmiany hormonalne. Są one przyczyną powiększania się gruczołu prostaty. Zazwyczaj nie ma to żadnych cech nowotworu złośliwego. BPH (ang. benign prostatic hyperplasia) czyli powiększona prostata, to przypadłość wielu mężczyzn. Najczęściej zaczyna się po ukończeniu ok. 45. roku życia. To powolny proces, ale też cały czas postępujący, co sprawia, że prostata coraz bardziej zaciska się wokół cewki moczowej, co bezpośrednio wpływa na kłopoty z oddawaniem moczu. W końcowym okresie rozrostu niemal niemożliwe staje się rozpoczęcie oddawania moczu. Występuje też poczucie niewypróżnionego pęcherza, nawet po zakończeniu mikcji.

Rozrost prostaty czy nowotwór?

Rozrost prostaty to naturalny proces powiększania się liczby zdrowych komórek, ale w niektórych przypadkach są to komórki zmienione nowotworowo. Dzieje się tak przede wszystkim u osób z nadwagą, których dużą część diety stanowi czerwone mięso i produkty mleczne. W grupie ryzyka są oczywiście nadużywający alkoholu oraz palący papierosy. Obserwuje się także rodzinne skłonności do występowania nowotworu prostaty w kolejnych pokoleniach. W takim przypadku zaleca się coroczne badania profilaktyczne już po ukończeniu 40. roku życia.

W każdym przypadku podejrzenia rozrostu prostaty (nawet jeśli nie są to zmiany nowotworowe), należy rozpocząć terapię urologiczną. Jeśli w porę nie podejmiemy leczenia, może się to bowiem skończyć przykrymi konsekwencjami. To między innymi nawracające infekcje cewki i pęcherza, przerost mięśnia wypieracza, co utrudnia oddawanie moczu, a także powstawanie kamieni w pęcherzu. W niektórych przypadkach może dojść do kamicy nerkowej, urosepsy (zakażenie całego organizmu), a nawet nagłego zatrzymania moczu.

U pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego często rozwijają sie równolegle zaburzenia erekcji, ejakulacji i dochodzi do spadku libido.

Objawy przerostu prostaty

Początkowo mogą być praktycznie niezauważone, bo nawet częstsze oddawanie moczu bywa lekceważone. Jeśli jednak musisz oddawać mocz nocą nawet 3-4 razy, a wcześniej wystarczył jeden raz, to warto udać się na badanie kontrolne do Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Powinno do tego skłonić także poczucie stałego parcia na pęcherz, a także kłopoty z rozpoczęciem opróżniania pęcherza. Warto także obserwować siłę strumienia moczu. Gdy się zmniejsza, a by opróżnić pęcherz w całości, trzeba się mocno wysilić, wizyta u specjalisty jest konieczna. Do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza zmusza natomiast nawet śladowa ilość krwi w moczu, a także całkowite zatrzymanie mikcji.

Powiększona prostata: leczenie

Są różne metody leczenia chorób prostaty, zależne od ich formy oraz stopnia zaawansowania. Stosuje się zarówno środki farmakologiczne, jak i operacje. Czasami wystarczy obniżenie napięcia mięśni gładkich dróg moczowych, ale urolog może również zdecydować o operacji. Zwłaszcza w przypadkach dużego gruczolaka, który wpływa na zaleganie moczu w pęcherzu.