Leczenie wodniaka jądra

Jeśli moszna znacząco się powiększa, może to być objaw wodniaka jądra. To schorzenie, które obserwuje się przede wszystkim u małych chłopców. Przyczyną jest gromadzenie się płynu surowiczego pomiędzy osłonkami jądra. Choroby nie można lekceważyć, bo zaniechanie leczenia może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji.

Wodniaki dzieli się na wrodzone i nabyte. Wady wrodzone obserwuje się u ok. 5-7% noworodków, najczęściej w prawym jądrze. Rzadko choroba występuje obustronnie. Bezpośrednią przyczyną wodniaka jest gromadzenie się klarownego płynu między osłonkami jądra.

Przyczyny powstawania wodniaków wrodzonych

Podczas rozwoju płodu, jądra na początku umieszczone są w jamie brzusznej. Dopiero przed porodem zstępują się do moszny. Tylko tam są bowiem zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju plemników w postaci niższego ciśnienia i temperatury.

Zstępowanie niesie za sobą część otrzewnej, która przesuwa się i zamyka, tworząc tzw. wyrostek pochwowy. Nie w każdym przypadku możliwe jest jednak zamknięcie wyrostka, a wtedy pomiędzy jamą otrzewną, a jądrem pozostaje otwarta przestrzeń. Z jamy otrzewnej spływa więc płyn surowiczy, który powoduje powstanie wodniaka. Im dziecko jest bardziej aktywne fizycznie, tym mniej płynu zdoła się tam zgromadzić.

Leczenie wodniaków jądra

U dzieci w wieku 1-2 lat wodniak często wchłania się samoistnie po tym, jak wyrostek pochwowy ulega zamknięciu. Jeśli jednak do drugiego roku życia dziecka wodniak nie wchłania się, należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Wodniaki jądra występują też u dorosłych mężczyzn. Ich przyczyną jest z reguły zapalenie jądra lub nadjądrza, powikłania po operacji przepukliny pachwinowej, żylaków powrózka nasiennego  lub uraz. Najpierw chorobę trzeba jednak zdiagnozować – charakterystycznym objawem jest powiększenie moszny. Spora w tym rola samego pacjenta, istotne jest samobadanie i obserwacja swojego organizmu. W potwierdzeniu diagnozy pomoże diagnostyka obrazowa.

Mężczyźni z wodniakiem jądra mają bowiem spore problemy zdrowotne, do których należy m.in. osłabienie płodności, wynikające ze zmniejszenia całkowitej liczby plemników i odsetka plemników o prawidłowej ruchomości. Występują też zaburzenia termoregulacji jąder (na dłuższą metę także wpływające na płodność).

Najczęściej wodniaka jądra usuwa się więc operacyjnie: metodą Bergmanna oraz metodą Winkelmanna. Po operacji przez kilka dni nie powinno się podejmować forsownych aktywności, bo może dojść do powikłań w postaci zapalenie jądra, które trzeba leczyć antybiotykami i lekami przeciwbólowymi. Może to też przekształcić się w ropień jądra, a nawet zanik jądra.