Leczenie nietrzymania moczu

Z problemem nietrzymania moczu boryka się w Polsce nawet 3-4 mln kobiet. Mniej niż połowa z nich korzysta jednak z pomocy lekarskiej, najczęściej uważając swoją chorobę za wstydliwą. Tymczasem leczenie nietrzymania moczu jest możliwe – zarówno u dorosłych kobiet, jak i nastoletnich dziewczynek i dzieci.

Nietrzymanie moczu to bowiem dolegliwość dokuczająca nie tylko paniom w sile wieku. Zdarza się  także u młodszych oraz u mężczyzn i chłopców. Faktem jest jednak, że ze schorzeniem częściej zmagają się kobiety. Zwłaszcza jeśli spełniają warunki, które powodują, że ryzyko wystąpienia dolegliwości jest znacznie większe. Należy do nich nadwaga, przebyta ciąża i poród, zaparcia, palenie papierosów i wynikający z niego kaszel. W grupie ryzyka są także osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz wykonujące ciężką pracę fizyczną.

Nietrzymanie moczu można wyleczyć

– Przy wczesnym zdiagnozowaniu i dobraniu odpowiedniej terapii, nietrzymanie moczu można wyleczyć według postaci nietrzymania moczu, a więc wysiłkowego, z parć naglących czy mieszanego – podkreśla dr n. med. Jerzy Michajłowski, urolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

To właśnie w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku powstała Poradnia Leczenia Nietrzymania Moczu, skupiająca doświadczonych specjalistów z zakresu urologii, ginekologii, fizjoterapii, a także psychoterapii. W przypadku tego schorzenia konieczna jest bowiem kompleksowa opieka i holistyczne podejście do pacjenta. Także dlatego, aby problem już nie powrócił.

Rodzaje nietrzymania moczu

Najbardziej powszechne jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na wycieku moczu podczas czynności podnoszących ciśnienie wewnątrz jamy brzucha. Ma to więc miejsce podczas wykonywania czynności wymagających wysiłku: wchodzenia po schodach, podnoszenia ciężarów, ale też przy codziennym kichaniu lub kaszlu. Ten rodzaj dolegliwości diagnozuje się u ok. 40% pacjentów. Ok. 33% pacjentów zmaga się natomiast z naglącym nietrzymaniem moczu. To konieczność oddawania moczu nawet w przypadku, gdy pęcherz nie jest w pełni wypełniony. Zdarza się to nawet kilka razy w ciągu jednej godziny i z oczywistych względów jest bardzo niekomfortowe.

Przyczyny nietrzymania moczu

– Przyczyną mogą być uszkodzenia nerwów (np. po operacjach), choroby neurologiczne, źle leczona cukrzyca lub ciągłe podrażnienie pęcherza moczowego np. przez infekcje lub kamienie moczowe. W niektórych przypadkach diagnozuje się podłoże psychiczne – wylicza lek. Wojciech Marciniak, specjalista położnictwa i ginekologii, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, współpracujący z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Przyczyny nietrzymania moczu a płeć

– Przyczyny braku wolicjonalnej kontroli mikcji z racji płci są odmienne, jednak sposób postępowania z osobami dotkniętymi problemem jest zbieżny. Rodzaj nietrzymania moczu zostaje określony po wnikliwej diagnostyce lekarskiej, natomiast program usprawniania adekwatny do postawionej diagnozy ustala fizjoterapeuta – mówi dr Elżbieta Rajkowska-Labon, asystent w zakładzie fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która współpracuje z Poradnią Leczenia Nietrzymania Moczu w Lifemedica Gdańsk.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Nietrzymania moczu nie trzeba leczyć operacyjnie. Terapia opiera się także na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, połączonych z farmakologią. Niekiedy stosuje się leczenie zabiegowe (podwieszenie cewki moczowej z użyciem syntetycznej taśmy).

Bardzo istotne jest wzmocnienie mięśni miednicy. Ćwiczenia wykonuje się pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty, potem można już je robić samemu. Najważniejsze jest jednak jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Może ona skończyć się sukcesem po ok. 3 miesiącach.

Leczenie nietrzymania moczu w Gdańsku

W przypadku, gdy ćwiczenia z fizjoterapeutą nie przynoszą rezultatów, albo choroba jest już tak zaawansowana, że z góry wiadomo, że ich nie przyniesie, stosuje się inne metody. To elektryczna stymulacja mięśnia dna miednicy mniejszej, stożki dopochwowe, pessaria, trening pęcherza moczowego, jak również farmakoterapia, w tym toksyna botulinowa. Możliwe jest także laserowe leczenie nietrzymania moczu.