Obrzezanie
Obrzezanie to usunięcie fragmentu lub całości skóry pokrywającej żołądź prącia, czyli napletka. To najlepszy sposób na stulejkę, ale wykonuje się go nie tylko ze względów medycznych. Spore znaczenie ma także w kwestii higieny oraz udanego współżycia seksualnego.
Czytaj więcej: http://zabiegstulejki.pl/obrzezanie/
Zwężoną skórę napletka wycina się okrężnie, a następnie zszywa. Operację u dorosłych pacjentów najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ambulatoryjnie. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Zabieg nie jest długi, trwa od 45 do 75 minut. Rekonwalescencja trwa minimum dwa tygodnie, a przy obrzezaniu całkowitym przez miesiąc trzeba wstrzymać się od współżycia. W tym czasie pacjent powinien zgłaszać się na regularne kontrole – pierwsza zalecana jest już następnego dnia po zabiegu. Należy również unikać forsownego wysiłku fizycznego, kąpieli w wannie, a ranę przemywać codziennie środkiem odkażającym.
Sposoby obrzezania
Ze względu na ilość pozostawionej skóry oraz położenie blizny, rozróżnia się dwa style obrzezania. Gdy blizna pooperacyjna jest blisko żołędzi, zabieg jest obrzezaniem low (nisko). W tym przypadku wewnętrzna część napletka jest wycięta w całości. Gdy blizna jest dalej od żołędzi, zabieg jest określany jako high (wysoko). Obrzezanie dzieli się także ze względu na ilość pozostawionej skóry, która pokrywa żołądź. Wtedy mamy obrzezanie loose (luźne) oraz tight (ciasne) – przy nim skóra jest nieruchoma podczas wzwodu. Dzięki temu mamy cztery style obrzezania, które są połączeniem tych wartości: High & Tight, High & Loose, Low & Tight i Low & Loose.
Obrzezanie – Wskazania do obrzezania
Usunięcie napletka najczęściej przeprowadza się ze względów medycznych oraz kosmetycznych. Poprawia to też komfort współżycia i ułatwia higienę osobistą. W Polsce z reguły obrzezanie stosuje się z powodu stulejki. To schorzenie, które diagnozuje się zarówno u małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Objawia się zwężeniem napletka, który można zsunąć z żołędzi tylko częściowo, bądź wcale nie daje się tego zrobić. Jest to przyczyną infekcji, kłopotów z oddawaniem moczu, a na dłuższą metę uniemożliwia współżycie seksualne ze względu na duży ból. U mężczyzn obrzezanie poleca się również w przypadku załupka. Obrzezanie zmniejsza również ryzyko chorób, które przenoszone są drogą płciową, w tym także wirusa HIV.
Przeciwwskazania do wykonania obrzezania
Spodziectwo – wada wrodzona zewnętrznych narządów płciowych, która powinna być leczona operacyjnie. Objawia się umiejscowieniem ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej stronie prącia, co prowadzi do kłopotów z oddawaniem moczu oraz zaburzeń seksualnych.
Chowające się prącie – wada polegająca na cofaniu się penisa w stanie spoczynku w głąb ciała. Nie ma to żadnego wpływu na współżycie, ale po obrzezaniu mogłoby spowodować schowanie się prącia do otaczającej go tkanki tłuszczowej nadłonowej.
Amoniakalne zapalenie skóry – schorzenie występujące przy obecności fizjologicznej czy patologicznej stulejki. Obrzezania nie przeprowadza się przy tym schorzeniu, chyba że wskazują na nie szczególne okoliczności. Może to być np. nawrót załupka.