Przedwczesny wytrysk – leczenie
Leczenie przedwczesnego wytrysku można prowadzić przy zastosowaniu technik psychologicznych, jak i farmakologicznie. W niektórych przypadkach najlepsze efekty otrzymuje się stosując terapię skojarzoną, polegającą na łączeniu obu sposobów. W Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i formę terapii dobieramy tak, by była ona jak najbardziej skuteczna i jak najszybsza.
Przedwczesny wytrysk może mieć formę pierwotną oraz nabytą. Może być następstwem innej choroby, przede wszystkim w przypadku, gdy nie była dotąd zdiagnozowana. To m.in. przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Często wystarczy wyleczyć tę chorobę, by problemy z przedwczesnym wytryskiem minęły bezpowrotnie. Ale kłopotu można pozbyć się także wtedy, gdy jest wrodzony.
Jak opóźnić wytrysk
Do często stosowanych technik należy terapia behawioralna i kognitywna. Opiera się na kontrolowaniu wytrysku za pomocą technik psychologicznych oraz fizycznych. Dwie z najbardziej popularnych metod to „stop-start” oraz technika „ściskania”. Nie są one jednak satysfakcjonujące dla partnerki, a poza tym nie dają długotrwałych rezultatów. Lepiej więc, by pacjent nauczył się kontrolować poziom emocji poprzez wykonywanie powolnych, zmysłowych ruchów. Niezwykłe istotna jest w tym przypadku kontrola oddechu. Głębokie wdechy pozwolą utrzymać organizm na wodzy. Nie działa to jednak na dłuższą metę, może też mieć negatywny wpływ na odczucia obojga partnerów.
Leczenie farmakologiczne przedwczesnego wytrysku
Dużo skuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne. Należą do niego m.in. stosowane miejscowo kremy i aerozole. Najczęściej mają działanie znieczulające, zmniejszając wrażliwość na dotyk. To m.in. lidokaina i prilokaina. Mają jednak umiarkowanie skuteczne działanie, co potwierdzono w badaniach. Przede wszystkim dlatego, że trudno je dawkować. Ich skutkiem ubocznym może być też poczucie zdrętwienia penisa, co prowadzi do utraty erekcji, albo niekontrolowanego wytrysku w przepadku przedawkowania maści. Preparat może zostać także przeniesiony na partnerkę, co znacząco zmniejszy jej satysfakcję ze zbliżenia i może zaburzyć wystąpienie orgazmu.
Na krótko i doraźnie działają też prezerwatywy opóźniające wytrysk. Działają one na podobnej zasadzie jak maści znieczulające, ale efekt może być odwrotny od zamierzonego. Po zaprzestaniu ich stosowania może częściej dochodzić do przedwczesnego wytrysku, niż przed użyciem ich po raz pierwszy. Przede wszystkim dlatego, że ich następstwem jest ignorowanie doznań, a najskuteczniejsza jest ich kontrola. Tylko w ten sposób można liczyć na długotrwałą poprawę.
Leki na przedwczesny wytrysk tylko pod kontrolą lekarza
Sporym zagrożeniem dla pacjentów, zmagających się z tym schorzeniem, jest próba samodzielnego zażywania leków lub stosowania specyfików z tzw. czarnego rynku. Najczęściej są to środki o nigdy niepotwierdzonym działaniu, ale przede wszystkim mogą prowadzić do groźnych powikłań, które niosą za sobą zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia.