Stulejka – leczenie

Stulejka jest dysfunkcją anatomiczną, pojawiającą się u chłopców oraz mężczyzn. Należy ją jak najszybciej zlikwidować, zwłaszcza że zabieg nie jest trudny i trwa bardzo krótko. Nieleczone zwężenie napletka może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zabiegowe leczenie stulejki w naszych gabinetach

  • Zabieg wykonuje lekarz  – specjalista urolog
  • Zabieg tzw. 1 dnia – po godzinie, pacjent może pójść do domu
  • Koszt zabiegu: 2000 zł
  • Więcej informacji na stronie: http://zabiegstulejki.pl/

Jeszcze kilka lat temu pokutowało stwierdzenie, że stulejka to wada wrodzona. Obecnie odchodzi się jednak od tego, ponieważ coraz częściej można udowodnić, że wynika z nieprawidłowej pielęgnacji dziecka, a także niewłaściwych nawyków higienicznych. Należy do nich przede wszystkim nieodciąganie napletka podczas oddawania moczu i mycia. Stulejkę mogą również powodować stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka. Występują także w wyniku komplikacji cukrzycowych. Jeśli problem nie zostanie zażegnany, będzie powodował stany zapalne, a u dorosłych mężczyzn uniemożliwi współżycie seksualne z powodu występującego przy nim bólu.

Jak rozpoznać stulejkę

Rozpoznanie stulejki u dziecka jest stosunkowo proste. Jeśli napletek nie daje się zsunąć z żołędzi penisa, to możemy być niemal pewni, że jest to efekt tej dolegliwości. Napletek powinien zaczynać się zsuwać stopniowo już po drugim roku życia. Kontakt z lekarzem wskazany jest, jeśli u trzylatka nie da się tego zrobić swobodnie. U nastolatków i dorosłych mężczyzn stulejkę oznacza nie zsuwający się lub zsuwający tylko częściowo napletek.

Zabieg usunięcia stulejki

Sposób leczenia stulejki zależny jest od wieku pacjenta. U dzieci najczęściej stosuje się maści sterydowe, które sprawiają, że napletek odkleja się od żołędzi. Jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie operacja, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji poszerza się ujście napletka, co pozwala na jego zsunięcie. Można też dokonać całkowitej likwidacji napletka – czyli obrzezania. Jest ono częściej polecane przez lekarzy, bo pozwala pozbyć się problemu raz na zawsze. Przy poszerzaniu napletka istnieje bowiem ryzyko, że nie będzie one skuteczne. Po zabiegu pozostają też blizny, które mogą ponownie zwężyć napletek i będzie potrzebna jeszcze jedna operacja.

Po zabiegu trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, by zminimalizować ryzyko powikłań. Niezbędne jest noszenie opatrunku i utrzymywanie penisa w pozycji horyzontalnej. Stosuje się w tym celu m.in. plaster przyklejony do brzucha. Znacząco przyspiesza to bowiem proces gojenia. Ten okres trwa z reguły ok. dwóch tygodni, a po nim stosuje się jeszcze maści łagodzące, bo żołądź jest nadwrażliwa na dotyk.

Leczenie stulejki u dorosłych

Najczęściej więc konieczny jest zabieg operacyjny, zwłaszcza że większość mężczyzn zgłasza się do specjalisty wtedy, gdy choroba jest już w stanie zaawansowanym.

U dzieci zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych zazwyczaj stosuję się znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu operacji, na dobę zakłada się opatrunek, utrzymujący penisa w pozycji pionowej, co minimalizuje obrzęk pooperacyjny. Pierwszej zmiany opatrunku dokonuje lekarz, kolejne można już robić samemu. Przez co najmniej 10 dni stosuje się także środki przeciwbólowe i antybiotyk. Przez miesiąc należy też powstrzymać się od współżycia.