Wazektomia

Jerzy Michajłowski - wazektoamia - znany lekarzWazektomia jest trwałą, skuteczną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to dość popularny zabieg. Każdego roku w USA wykonuje się nawet pół miliona. Szacuje się, że w USA 20% mężczyzn po 35. roku życia poddało się wazektomii. W porównaniu z podwiązaniem jajowodów, wazektomia jest o wiele łatwiejsza, tańsza i bardziej bezpieczna.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów. Jest to przewód, który łączy najądrze z gruczołem krokowym. Jego długość to około 30 cm i wyczuć można go przez mosznę. Przecięcie nasieniowodów sprawia, że plemniki nie są w stanie przedostać się z najądrzy do wzgórka nasiennego, a co za tym idzie – nie mogą zostać wydalone podczas wytrysku.

Zabieg jest dość prosty, nie trzeba stosować skalpela ani zakładać szwów. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko powstania krwiaka, zakażenia oraz dolegliwości bólowych. Ponadto czas powrotu do aktywności seksualnej jest dość krótki.

Ośrodki Badania Nasienia

Zaliczka na zabieg operacyjny

Od pacjentów, którzy zapiszą się na zabieg wymagana jest zaliczka na zabieg operacyjny. Zaliczka przyjmowana jest wg. następujących zasad:

 1. Zaliczka stanowi potwierdzenie rezerwacji terminu zabiegu przez pacjenta.
 2. Kwota zaliczki stanowi 500 zł.
 3. Termin wpłaty zaliczki mija 14 dni przed zarezerwowanym terminem zabiegu.
 4. Zaliczka płatna jest przelewem na konto:
  Lifecc sp. z o.o. sp. k.
  03 1090 1098 0000 0001 4248 5052
  Tytuł przelewu: zaliczka na wazektomię, data operacji, Imię i Nazwisko pacjenta.
 5. Brak wpłaty zaliczki w określonym terminie przez pacjenta stanowi rezygnację z rezerwacji terminu zabiegu.
 6. Płatność końcowa za zabieg, pomniejszona będzie o kwotę wpłaconej zaliczki.
 7. W przypadku rezygnacji z zabiegu mniej niż 7 dni przed wyznaczonym terminem zabiegu kwota wpłaconej zaliczki przepada.
 8. Zaliczka zostanie zwrócona pacjentowi w pełnej kwocie, jeśli planowany zabieg nie odbędzie się z przyczyn wynikających ze strony Lifemedica.

Przebieg zabiegu

Gabinety w Lifemedica GdańskZabieg rozpoczyna się od znieczulenia skóry moszny nad nasieniowodem. Kolejnym krokiem jest przecięcie nasieniowodów, około 3 cm od najądrza. Końce nasieniowodów zostają zamknięte przy pomocy elektrokoagulacji igłowej. Dodatkowo umieszcza się końce nasieniowodów osobno w różnych przedziałach moszny (tzw przełożenie powięzi). Przez to ogranicza się możliwość ponownego złączenia nasieniowodów do 0,5%. Na życzenie Pacjenta jest możliwość wykonania zabiegu metodą kanadyjską. Przy zastosowaniu tej metody koniec dojądrowy nasieniowodu pozostawia się otwarty (nie stosuje się koagulacji). Cały zabieg trwa około 30 minut. Odczuwa się najczęściej jedynie dyskomfort.

Na zdjęciach można zobaczyć schemat wazektomii oraz stosowane podczas zabiegu narzędzia.

Wazektomia Gdańsk

Kiedy najlepiej wykonywać zabieg?

Wiek nie determinuje jednoznacznie momentu, w którym najlepiej jest wykonać zabieg. Pod względem prawodawstwa w Stanach Zjednoczonych wazektomię można  wykonywać już po 18. roku życia. W Skandynawii jest to możliwe dopiero po 25. roku życia. W Polsce nie ma takich wytycznych, a przypadek każdego pacjenta rozpatrywany jest indywidualnie.

Doświadczenie lekarzy pokazuje, że młodsi pacjenci, którzy poddali się wazektomii częściej żałują tej decyzji. Dotyczy to przede wszystkim panów przed 25 – 30 rokiem życia. Największą rolę odgrywa jednak świadomość pacjenta, sytuacja rodzinna, stan cywilny i ilość posiadanych dzieci. Taka decyzja powinna być zawsze dokładnie przemyślana.

Lekarz ma prawo odmówić wykonania zabiegu, jeżeli stwierdzi, że wazektomia mogłaby negatywnie wpłynąć na stan psychiczny, ale też fizyczny. Pod uwagę bierze się przede wszystkim prawdopodobieństwo pojawienia się depresji, zmiany decyzji po zabiegu, ale też chęć późniejszego posiadania dzieci. Znaczenia nie ma w tym przypadku orientacja seksualna.

Cofnięcie wazektomii

Gabinety w Lifemedica Gdańsk

Możliwe jest cofnięcie skutków wazektomii, ale jest to zabieg znacznie bardziej inwazyjny i kosztowny niż sama wazektomia. Dodatkowo nie ma pewności, że zabieg będzie skuteczny. O ponownym przywróceniu ciągłości nasieniowodów myśli około 2% mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi. W znacznej większości są to panowie, którzy przed zabiegiem nie mieli dzieci.

Odtworzenie ciągłości nasieniowodów nazywane jest wazo-wazostomią. To skomplikowany zabieg, który trwa kilka godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym i niezbędne jest użycie mikroskopu.

Skuteczność zabiegu to około 60 – 80%. Wraz z czasem upływającym od wykonania wazektomii skuteczność zabiegu spada. Po 10-15 latach wynosi już tylko 25%.

Nawet po zabiegu wazo-wazostomii, który został przeprowadzony skutecznie, mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę przez partnerkę. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu wiek partnerki. Dlatego też po odwróceniu wazektomii zakończonym sukcesem, tylko 40 – 70% pacjentów ma dzieci. Duże znaczenie ma fakt, że u większości pacjentów produkowane są przeciwciała przeciwko własnym plemnikom. Z tego też powodu pacjentom, którzy decydują się na wazektomię zaleca się zamrożenie nasienia, na wypadek konieczności pozaustrojowego zapłodnienia.

Czy wazektomia działa od razu?

Wazektomia nie działa od razu. Dopiero po 3 miesiącach można wykonać badanie ogólne nasienia, na podstawie którego stwierdzi się, czy wazektomia poskutkowała. Uważa się, że w ciągu tych 3 miesięcy potrzeba 20 – 30 wytrysków, aby nasieniowody nie zawierały pozostałości plemników. Po tym czasie u 80% pacjentów nie odnotowuje się zawartości plemników w nasieniu. Przyjmuje się, że liczba plemników nieruchomych nie powinna przekraczać 100 tysięcy w 1 ml. Jeżeli plemników jest wciąż za dużo, badania powtarza się co 6 tygodni. Gdy po 6 miesiącach od zabiegu nadal odnotowuje się obecność ruchomych plemników w nasieniu, należy zabieg powtórzyć.

Pobieranie nasienia do badania:

 • 2 – 3 dni przed zabiegiem należy powstrzymywać się od stosunku, ale okres ten nie może być dłuższy niż 7 dni,
 • dwa dni przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu,
 • do badania należy użyć jałowego, plastikowego pojemnika, dostępnego w aptece,
 • próbka pobierana jest podczas masturbacji. Uprzednio należy umyć narządy płciowe,
 • materiału nie można pobrać z prezerwatywy,
 • materiał musi zostać oddany do laboratorium w ciągu 30 minut. Jeżeli go transportujemy, konieczne jest przechowywanie próbki w temperaturze ciał

Jak skuteczna jest wazektomia?

Skuteczność wazektomii wynosi 99%, co czyni z niej najskuteczniejszą metodę kontracepcji. Do ponownego połączenia się nasieniowodów dochodzi u 1 na 400 panów pomimo prawidłowo wykonanego zabiegu. Proces ten nazywamy rekanalizacją. Dojść do tego może kilka miesięcy lub też nawet kilkanaście lat od zabiegu. Jednakże nawet w takim przypadku w nasieniu znajduje się o wiele mniej plemników niż przed zabiegiem.

Czy wazektomia może uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przy niestałych kontaktach seksualnych należy stosować prezerwatywy.

Czy wazektomia wpływa na życie seksualne?

Wazektomia nie wpływa na popęd seksualny, wytrysk, wzwód, czy odczuwanie orgazmu. Po zabiegu nie zmienia się poziom. Objętość nasienia również pozostaje taka sama, ponieważ plemniki to zaledwie 2 – 5% objętości nasienia. Życie seksualne może być jeszcze przyjemniejsze, gdyż znika lęk związany z niechcianą ciążą.

Czy istnieje związek między wazektomią a nowotworem gruczołu krokowego?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że wazektomia nie zwiększa ryzyka pojawienia się nowotworu gruczołu krokowego.

Czy wazektomia może przyczynić się do pojawienia się nowotworów jąder?

Nie, wazektomia nie zwiększa ryzyka nowotworu jąder.

Czy wazektomia może zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób sercowo – naczyniowych?

Wazektomia nie zwiększa ryzyka chorób sercowo – naczyniowych.

Czy wazektomia może spowodować przepuklinę?

W trakcie zabiegu nie narusza się powłok jamy brzusznej, a więc nie ma możliwości, aby wazektomia była przyczyną przepukliny.

Co należy zrobić przed zabiegiem?

Przed zabiegiem powinno się:

 • wypełnić formularz ze strony internetowej, zawierający wywiad rodzinny, chorobowy oraz dotyczący przyjmowanych lekó Należy poinformować lekarza o obecności stentów, zastawek serca, protez naczyniowych lub rozrusznika, a także podać wszystkie zażywane leki, szczególnie leki przeciwkrzepliwe. Zgłoś ewentualne zakażenia ESBL lub MRSA,
  Pobierz formularz do wypełnienia przed wykonaniem zabiegu – kliknij
 • podpisać świadomą zgodę na zabieg,
 • w dniu zabiegu należy na sucho ogolić skórę, a także wziąć prysznic, używając mydła antybakteryjnego. Trzeba dokładnie umyć mosznę oraz prącie, ściągając przy tym napletek,
 • nie ma konieczności bycia na czczo,
 • w dniu zabiegu należy przyjąć zażywane leki. Wyjątkiem są leki przeciwkrzepliwe,
 • w dniu zabiegu można zażyć leki uspokajające

Jakich leków nie należy przyjmować przed zabiegiem?

Tydzień przed zabiegiem nie powinno się zażywać: aspi-ketoibu-nap nie powinny być zażywane tydzień przed zabiegiem. Leki te powodują rozrzedzenie krwi i mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie oraz po zabiegu.

Jakie są zalecenia po zabiegu wazektomii?

Po zabiegu można prowadzić pojazdy, ale lepiej zapewnić sobie transport, gdyż dolegliwości bólowe mogą utrudnić jazdę. Po dwóch godzinach przestaje działać znieczulenie, więc zaraz po zabiegu można przyjąć lek przeciwbólowy.

Do aktywności seksualnej można powrócić po 7 dniach. Jednak do momentu wykonania badania nasienia należy nadal stosować środki antykoncepcyjne.

Przez 48 godzin po zabiegu powinno się nosić majtki uciskowe, a także zimne okłady, co zapobiegnie obrzękowi. Przez 2 dni zaleca się zakładanie suchego opatrunku.

Przez 24 godziny nie należy pić alkoholu ani brać prysznica. Kąpiel można wziąć po trzech dniach. Po trzech dniach można też powrócić do wysiłku fizycznego. Jednakże podnoszenie ciężarów oraz pływanie na basenie możliwe jest dopiero po 7 dniach.

Czy po wazektomii odczuwa się ból moszny?

Po zabiegu wielu pacjentów odczuwa niewielki ból oraz dyskomfort.

Kiedy można powrócić do pracy?

Osoby wykonujący pracę w biurze mogą do niej wrócić po 2 – 3 dniach. Pracownicy fizyczni mogą powrócić do pracy po 5 – 7 dniach.

Czy po wazektomii mogą pojawić się powikłania?

Po każdym zabiegu mogą pojawić się powikłania, choć po wazektomii zdarza się to bardzo rzadko. Pojawić może się krwawienie, zakażenie, granuloma nasieniowodu lub przewlekły ból moszny.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy wystąpią takie objawy, jak:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • narastający obrzęk moszny,
 • krwawienie z miejsca zabiegu.

Umów się na zabieg wazektomii w Lifemedica–
telefon do rejestracji: 794 795 738