Częstomocz
Częste oddawanie moczu – o czym może świadczyć?
Jeśli często oddajemy mocz, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami z Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Może to być bowiem nie tylko infekcja układu moczowego, ale również jedna ze znacznie poważniejszych chorób – cukrzyca lub wręcz nowotwor.
Kiedy można mówić o częstym oddawaniu moczu? To kwestia indywidualna, bo zależy od wielu czynników – m.in. ilości spożytych płynów, wysiłku, temperatury otoczenia, a także pojemności pęcherza. Jeśli jednak do mikcji dochodzi częściej niż 7 razy w ciągu dnia, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Podobnie w przypadku jeżeli szybko zwiększyła się u nas liczba dziennych mikcji. W przypadku nocy o częstomoczu mówimy wtedy, gdy oddawany jest częściej niż dwukrotnie.
Najczęściej poczucie konieczności opróżnienia pęcherza jest natychmiastowe. Mimo tego, nie przynosi jednak ulgi. Mocz oddaje się bowiem w niewielkich ilościach, cały czas mając poczucie nieopróżnienia pęcherza w całości.
Główne przyczyny częstomoczu
Najczęściej występującą przyczyną częstomoczu jest zakażenie układu moczowego. Towarzyszy mu ból, czasami także gorączka. Podobne objawy daje też przepuklina pęcherza moczowego lub zwężenie cewki moczowej. W przypadku kamicy układu moczowego możemy spodziewać się kolki w boku lub pachwinie. Inne i znacznie rzadsze przyczyny częstomoczu to śródmiąższowe zapalenie nerek, popromienne zapalenie pęcherza moczowego, prostata lub rak.
Dolegliwość najczęściej dotyczy mężczyzn powyżej 50. roku życia. Jeśli zostanie zlekceważona, może spowodować nawet całkowite zatrzymanie moczu, które leczy się wyłącznie operacyjnie. Objawów nie można lekceważyć, bo mogą świadczyć o cukrzycy. Częstomocz to jeden z pierwszych objawów cukrzycy – zarówno typu 1, jak i 2. W ten sposób organizm próbuje bowiem wydalić nadmiar glukozy.
Inne przyczyny częstomoczu
Częstomocz jest także objawem chorób wenerycznych, m.in. chlamydii. Ale może też wskazywać na choroby pozornie zupełnie nie związane z układem moczowym. Jedną z nich jest np. reaktywne zapalenie stawów. Częstomocz może również wskazywać na uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego, ale w tym przypadku łączy się on z osłabieniem nóg, osłabioną kurczliwością mięśnia zwieracza odbytu czy brakiem odruchu odbytniczego. Za wszystko odpowiedzialne są uszkodzone nerwy, odpowiadające za przesył danych do pęcherza moczowego z mózgu. Jeśli występują problemy w komunikacji, dochodzi do silnego częstomoczu.
Dolegliwość ta może również wskazywać na niedoczynność przysadki mózgowej. To jeden z jej objawów, do których zalicza się także senność, rozkojarzenie, permanentne zmęczenie oraz obrzęk powiek i zapadnięte oczy oraz bladą skórę.