Usg układu moczowego, nerek, dróg moczowych

USG układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest bardzo bezpieczne, więc nie ma żadnych przeszkód, by powtarzać je dowolną liczbę razy. Swą popularność zawdzięcza też temu, że jest nieinwazyjne, a zatem także bezbolesne. Układ moczowy można tym sposobem obrazować zarówno poprzez przykładanie sondy do powierzchni ciała, jak też wprowadzanie jej naturalnymi otworami ciała – transwaginalnie lub transrektalnie. Sonda wytwarza fale ultradźwiękowe, których echo odbija się od badanych narządów i powraca do urządzenia.

Przebieg badania USG układu moczowego (USG dróg moczowych, nerek)

Badany powinien położyć się zgodnie ze wskazaniem lekarza. Pozycja zależna jest od tego jaki dokładnie narząd jest obrazowany. Najczęściej jest to kilka różnych pozycji, co pomaga w zobrazowaniu badanego obszaru w zadowalający sposób. Zazwyczaj zajmuje to kilka minut, ale zdarza się też, że badanie trwa minut kilkanaście.

Kiedy warto wykonać USG układu moczowego (USG dróg moczowych, nerek)

USG układu moczowego pomaga w diagnostyce chorób układu moczowego. Przeprowadza się je jednak również w przypadku podejrzenia zmian w obrębie całej jamy brzusznej. Najczęściej wskazują na to nieprawidłowe wyniki badania moczu, nieokreślone bóle brzucha, nadbrzusza oraz okolicy lędźwiowej, a także krwiomocz, guz w jamie brzusznej, podejrzenie kamicy moczowej, upośledzenie czynności nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby gruczołu krokowego i torbiele nerki.

Badanie można wykonywać nawet u kobiet w ciąży, badając stan zdrowia zarówno matki, jak i płodu. Można je powtarzać w krótkich odstępach czasu. Jedynym przeciwwskazaniem może być niemożność wprowadzenia głowicy przyrządu do wnętrza ciała, np. przez pochwę lub odbyt. W takiej sytuacji decyzja zawsze należy do lekarza.

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego

Do badania USG układu moczowego zaliczamy ocenę nerek, a także pęcherza moczowego. W przypadku mężczyzn dotyczy to również oceny ogólnej prostaty (gruczołu krokowego).

Przy badaniu USG nerek wskazane jest maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego, co pozwala na ocenę jego kształtu, grubości i zarysów ścian. Minimum godzinę przed badaniem warto więc wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów. Należy pamiętać, żeby zrobić to odpowiednio wcześniej, bo potrzebny jest czas na wytworzenie moczu. Drugą część badania wykonuje się po opróżnieniu pęcherza.

Dzień przed badaniem stosować należy dietę lekkostrawną. Nie można jednak jeść ciemnego pieczywa, jarzyn i owoców. W przypadku dużej nadwagi pacjenta, zalecane jest przyjmowanie Espumisanu: 3 x 2 kapsułki. Pomoże to w usunięciu powietrza z przewodu pokarmowego. Ono również może bowiem stanowić przeszkodę dla ultradźwięków. Na sześć godzin przed badaniem nie można już nic jeść, ani nawet żuć gumy. Nie można również palić papierosów i tytoniu w żadnej postaci.

Minimum 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów, ale zaleca się, by zrobić to 2 godziny przed badaniem. Nie każdy pacjent jest jednak w stanie wytrzymać tyle czasu bez oddawania moczu (zwłaszcza przy chorobach układu moczowego).